neděle 22. května 2011

Kastrací lze předejít i rakovině mléčných žláz

Rakovina mléčných žláz

Stále častěji a bohužel také u stále mladších a mladších zvířat se veterináři ve svých ordinacích setkávají s rakovinou mléčných žláz u fen, vzácněji i u koček.

"Nejčastěji se jedná o feny, u nichž se po hárání objevují pravidelně takzvané falešné březosti. Je to hormonální porucha pohlavního cyklu, při níž se fena chová, jako kdyby byla březí, přestože tomu tak není. Chovatel by to měl na zvířeti poznat, protože probíhající hormonální změny ovlivňují jeho chování (shromažďuje si hračky v pelíšku, nechce chodit ven, nechce jíst) a může se také objevit sekrece z mléčných žláz. Ta může vyústit až v zánět mléčné žlázy – mastitis, který je nezbytné léčit antibiotiky.

Opakovaná nefyziologická aktivita mléčné žlázy pak velmi často vyústí v rozvoj nádorového onemocnění mléčné žlázy," uvádí MVDr. Michaela Riedlová, která se s těmito smutnými případy setkává velmi nerada. Proto je zastáncem kastrace jako preventivního zdravotního opatření. Odstraní totiž hlavní příčinu těchto obtíží – tedy vaječníky a jimi produkované hormony.

Falešná březost u fen - příčiny, příznaky, rizika, léčba


Zánět dělohy

Dalším problémem, který se u nekastrovaných fen či koček často objevuje, je pyometra – zánět dělohy. Ten bývá na svém počátku opět iniciovaný hormonálními změnami, jejichž vlivem dojde k naplnění dělohy sekretem děložních žláz. Kastrace je pak ve spoustě případů jedinou možností a současně zákrokem zachraňujícím dokonce život feny.

Kastrace jako zdravotní prevence

Pokud má být kastrace prevencí výše zmíněných těžkých zdravotních komplikací – zánětu dělohy a nádorů na mléčné žláze – pak je ideální zvíře operovat mezi prvním a třetím háráním. "Lepší je ale operovat později než vůbec. I v pozdějším věku je kastrace jednoznačně vhodná, pokud dojde k objevení nádorů na mléčné žláze," radí Michaela Riedlová. "Operovat ovšem nelze fenu v říji. A kvůli možným operačním komplikacím musí být ponechán měsíc před a po hárání též mimo úvahu."

Kromě psů a koček se často kastrují např. také fretky nebo králíci. U fretek se kastrace provádí z důvodu dlouhotrvající říje, která vysokou produkcí samičích hormonů estrogenů negativně ovlivňuje krvetvorbu a může způsobovat vážné zdravotní problémy.

Možná rizika kastrace

Před kastrací je v každém případě vhodné provést základní předoperační vyšetření – vyšetření srdce, odběr krve na biochemické a hematologické vyšetření. Pokud je vše v pořádku, může majitel zvolit šetrnější, i když dražší způsob anestezie, který snižuje riziko komplikací – inhalační anestezii. Pokud je pak pacientka při samotném zákroku v rukou zkušeného operatéra, jsou komplikace zřídkavé. Mladá zvířata ale bez problémů snášejí i tradiční narkózu.

Pooperační péče

Po operaci se fenka či kočka vracejí do rukou majitele, a na něm pak tedy leží péče o to, aby si operační ránu nelízaly.

Lékař zvíře většinou vybaví plastovým límcem, přes který se zvíře k ráně nedostane. Pro některá zvířata je ale límec zbytečně stresující, takže nezbývá než ránu chránit pružným obinadlem nebo prodyšným oblečkem a minimálně týden až deset dní zvíře hlídat, hlídat a hlídat, než se vyndají stehy. Vyplatí se to.

Na oplátku budete mít jistotu, že vaši čubičku už nečeká žádné hárání a vás hlídání fenky před nežádoucími nápadníky. Pokud žijete v bytě, oceníte i hygienickou stránku věci. A jako významný bonus berte fakt, že už nemusíte mít strach ze zdravotních komplikací vznikajících při falešné březosti.

Kolik to stojí

Finanční náročnost kastrace závisí nejen na konkrétní pacientce (jejím zdravotním stavu, velikosti, věku), ale i na pracovišti, které zákrok provádí. V malé, hůře vybavené ordinaci bude operace levnější než na velké veterinární klinice, ceny se většinou pohybují okolo dvou tisíc korun, vyšší jsou pro psy, za fretku je to méně. Do jakéhokoliv vyhledávače si zadejte například heslo "veterinář ceník", případně s kombinací vašeho regionu, a určitě najdete konkrétní aktuální ceny platné v nejbližším okolí. Hlavně byste ale měli svému veterinárnímu lékaři důvěřovat, ne vždy je cena tím nejdůležitějším faktorem.

Jsou i jiná řešení?

Pokud z nějakého důvodu majitel zvíře kastrovat nechce, je možné použít některé hormonální preparáty ovlivňující pohlavní cyklus. Časté aplikace těchto preparátů ale mohou způsobit rozvoj dalších onemocnění, například cukrovku nebo opět nádory mléčné žlázy. Ve výsledku pak je řešení těchto obtíží náročnější, dražší a pro zvíře více zatěžující než provedení kastrace.

Každý případ je ale nutné posoudit individuálně a vybrat pro něj to nejvhodnější řešení. Poraďte se tedy určitě se svým veterinárním lékařem.

Enzymy, vitamíny, pasty a jiné doplňky, které mohou pomoci naleznete zde: Nádorová onemocnění

Zdroj: Kastrací lze předejít i rakovině

Žádné komentáře:

Okomentovat