pondělí 15. října 2012

Jak a čím krmit štěně německé dogy - rizika, doporučení a prevence

Štěně německé dogy
Jak a čím krmit štěně německé dogy? Štěně německé dogy do 1 roku, potřebuje velmi kvalitní krmení a to ve velkém množství. Sebemenší zanedbání výživy v období růstu se brzy a negativně projeví.

Německá doga patří mezi největší psí plemena, kohoutková výška u psů je nejméně 80 cm, u feny nejméně 72 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 55 až 75 kg. Díky tomu má štěně vysoké nároky na výživu a zátěž během růstu. Pokud nejsou tato specifika respektována, zvyšuje se výrazně riziko ortopedických problémů během růstu. Proto, co se krmiva týče, nevyplatí se šetřit. Co u německé dogy zanedbáte během vývinu, vrátí se vám při léčbě případných zdravotních problémů.

Nejčastějšími onemocněními rostoucí kostry končetin jsou dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza chrupavek, nesouměrný růst kostí předloktí, sekundární nutriční hyperparatyreóza a panostitida.

Preventivně doporučujeme jeden z těchto tří kloubních přípravků. Všechny jsou velice kvalitní, účinné a záleží jen na tom, zda dáte přednost sirupu, prášku nebo tabletám. Jsou ochucené a tedy není problém s jejich přijímáním, pejskům chutnají.

Hyalutidin DC Aktiv - unikátní výroba pomocí bakteriálních kultur.
Canina Canhydrox GAG - mimo jiné slouží k zajištění správného vývoje a odstranění růstových potíží velkých kloubů končetin u mladých rostoucích psů velkých a obřích plemen.
Nomaad ArtiVit Forte - vysoký podíl aktivních složek.

Více na toto téma najdete v článku: Jsou chondroprotektiva v krmivech pro psy dostačující? 

 Německá doga také velmi částo trpí na „nadýmání“, které může vést až k torzi (přetočení) žaludku a jeho následnému zaškrcení. Tento zdravotní problém je často i příčinou úmrtí jinak naprosto zdravých a poměrně mladých jedinců. POZOR! Dilatace a torze žaludku, torze sleziny jsou onemocnění, které nejvíce ohrožuje plemeno a díky němuž dochází k rapidnímu snižování průměrného věku dog!  Statistika úmrtnosti je v případě torze žaludku  30 – 40 %. Pokud není pes co nejdříve operován, dochází k selhání oběhového systému a pes umírá. Proto je rozpoznání prvních příznaků torze žaludku chovatelem velmi důležité.


1. Krmte kvalitními granulemi, které jsou určené štěňatům velkých plemen

Důkladný výběr granulí nepodceňujte. Nedostatek nebo nerovnováha živin a minerálních látek může vést k nesprávnému nebo nedostatečnému vývoji. Ohroženy jsou kromě kostí i zuby (poruchy utváření skloviny).
Obsah proteinu musí krýt potřeby rostoucího jedince. Nadměrná dotace proteinu sama o sobě nevede přímo ke zvýšení rizik vzniku onemocnění, pokud je vyvážený energetický obsah krmiva.

Kvalitní granule pro štěňata velkých plemen:

- zajistí rovnoměrný vývoj
- pokryjí požadavky organismu na živiny, vitaminy a minerály (zejména vápník a fosfor)
- jsou energeticky redukované


2. Dodržujte denní dávkování

Tělesný vývoj německé dogy probíhá poměrně rovnoměrně, ačkoliv v některých měsících dochází k výkyvům a růstovým skokům.

Kolem 3. měsíce nastává období překotného růstu. Dodržujte doporučenou krmnou dávku, nekrmte ad libidum (dle libosti).

Pozor! Nadměrný přísun energie způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry. Pes se může dostat do vážných růstových potíží a vývoj měkkých tkání může předběhnout vývoj kosterní soustavy. Kosti, přestože mají dostatek všech stavebních látek, nestačí tvořit pevnou kostní tkáň, což se projeví deformitou a bolestivostí končetin.

Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k velké zátěži pohybového aparátu, především kostí, vazů a šlach. Důsledkem toho mohou být prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu (DDK) a postojové abnormality.


3. Rozdělte denní dávku

- Do 4 (5) měsíců věku podáváme štěňatům velkých (obřích) plemen 5-3 dávky denně,
- od 4 (5) měsícíců 2-3 dávky denně
- od 15 (16) měsíců věku již jen 1-2 denní krmné dávky.

Z hlediska prevence torze žaludku (přetočení žaludku), ke které má německá doga predispozice, je lepší krmit psa dvakrát denně, např. ráno 1/3 denní krmené dávky a večer pak zbylé 2/3.


4. Nepřidávejte ke granulím žádné další minerály (vápník, fosfor, vitamin D)

Mnoho chovatelů se domnívá, že štěňatům velkých plemen je potřeba přidávat krmné doplňky s velkým obsahem vápníku. Mladý pes krmený správnými granulemi má vápníku dostatek. Pozor, vápník podávaný navíc může spíš uškodit. Byl prokázán vztah mezi vznikem osteochondrózy (patologický proces postihující kloubní a kostní chrupavky) a chronickým nadbytkem vápníku v krmení.

Obsah vitamínu D ve většině kompletních krmných směsí je absolutně dostačující (častokrát nadhodnocený). Rizika hypovitaminózy (rachitis) jsou čistě teoretická, daleko nebezpečnější je laická suplementace s výraznou možností vzniku hypervitaminózy D.


Více si můžete přečíst v článku: Vápník v potravě štěňat a jeho rizika

Další možností je krmit psa klasicky – doma připraveným krmením nebo syrovou stravou (barfování).  Ovšem připravit vyváženou krmnou dávku není úplně jednoduché a vyžaduje to znalosti o potřebě jednotlivých živiny, vitamínů a minerálů a jejich obsahu v  potravinách. Jde především o to umět krmné dávky optimálně vybalancovat.

Kdo svému psovi připravuje krmení sám, měl by dbát na přiměřený přísun vápníku, přičemž nezáleží na mikrogramy přesném denním dávkování, důležitější je spíš potřebné množství během delšího období (týden). Při krmení převážně masem může dojít k výraznému nepoměru mezi fosforem a vápníkem v krmné dávce, neboť maso obsahuje značné množství fosforu a jen velmi málo vápníku. V těchto případech je tedy opravdu nutné vápník dodávat.

Kombinovat granule a maso se nedoporučuje.

 5. Podávejte preventivně kloubní výživu

Podávání kloubní výživy je důležité pro správný vývoj kloubních chrupavek a to zejména u štěňat velkých plemen, kdy se klouby musí vyrovnávat s větší zátěží. Během růstu štěněte se můžeme setkat s řadou problémů (zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelních kloubů, genum valgum projevující se X postojem atd.), abychom těmto problémům alespoň částečně předešli, doporučuje se podávat kloubní výživu po celé období vývoje štěněte.

Kloubní výživa pro štěňata - Nutnost nebo komerční tah?

Závěrem

Štěňata německé dogy
Z těchto předpokladů vyplývá, že není příliš vhodné založit krmení rostoucích psů obzvláště velkých plemen na doma připravené stravě s podílem masa, doplňovat granulovanou stravu dalšími přídavky (těstoviny, rýže, maso), střídat granulovanou a doma připravenou stravu, používat nevhodné krmení od podezřelých firem, krmit granulemi pro jiné věkové kategorie v období růstu nebo přidávat ke granulované stravě minerální doplňky.

Související články:

Podle čeho vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa
Krmivo pro psy Marp - Nejčastější otázky a odpovědi   
Krmivo Firstmate - nejčastější otázky a odpovědi ke krmivu Firstmate  

Žádné komentáře:

Okomentovat